субота, 9 березня 2013 р.

Аналіз першого уроку укр.мови

У середу я провела перший урок української мови у 9 класі. Чесно кажучи, я трохи боялась цього уроку тому, що 9 клас це вже не діти, але ще й не дорослі, тому не знала який підхід добирати. Але все пройшло добре. На уроці встигли зробити тільки одну вправу та розібрати нову тему. Учитель вже після завершення уроку зробила мені декілька зауважень по конспекту та проведенню уроку, тому буду виправлятись.

вівторок, 5 березня 2013 р.

Практика для мене це якесь випробування долі, а точніше випробування карантином...)) Вже другий клас який мені доручили ( я повинна була у ньому проводити класну годину) зачинили на карантин...( Це якось збиває з пантелику, змушує нервувати та думати який інший клас поставлять. Це відволікає від нормальної роботи...а потім свої наслідки з цього.

Конспект з укр.мови



                                                                                                                                    


Конспект уроку української мови

Тема уроку: Текст як поняття лінгвістики. Змістова цілісність тексту ( тема, підтема, головна думка тексту).

 

Мета: навчальна – повторити відомості про текст, поінформувати  про предмет вивчення лінгвістики тексту, поглибити знання про змістову цілісність, що забезпечується передаваною фактуальною інформацією, як важливу ознаку тексту;

розвивальна – розвивати критичне мислення, увагу, пам`ять;

виховна – виховувати шанобливе ставлення до жінки як Берегині роду і народі.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні методи та прийоми: робота з підручником, робота з текстом, бесіда, пояснення вчителя, тренувальні вправи.
Технологія уроку: технологія розвитку критичного мислення.

Обладнання: роздатковий матеріал «Відомості про текст та його будову (5-8 кл.)» додаток 1; початок роботи над складанням спільного проекту «Текст» додаток 2.


Хід уроку


Етап уроку. Методи й прийоми.
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
І. Організація класу на роботу.
  
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.





Актуалізація знань.














Бесіда










Пояснення вчителя
















































































ІІІ. Формування практичних умінь.





Бесіда за змістом тексту



















ІV. Домашнє завдання
Доброго дня! Усі підготувались до уроку? Добре, сідайте.

Запишіть у зошити тему нашого уроку. «Текст як поняття лінгвістики. Змістова цілісність тексту ( тема, підтема, головна думка тексту)»


1)      Давайте пригадаємо що таке текст.додаток А (на партах лежать матеріали «Відомості про текст та його будову (5-8 кл.)»

-          Що ми називаємо текстом?
-          З чого складається текст?
-          Чим відрізняється текст від окремих речень?
-          Чи будь-яка сукупність тематично об`єднаних речень є текстом?
-          Яка ще властивість є свідченням того, що йдеться не про окремі речення, а про текст?
-          Що таке тема тексту?
-          Як у тексті виявляється мета, з якою його створено?
-          Чи завжди тема визначає головну думку тексту?
-          Чи можна створити два або більше текстів на одну тему, але з різним цільовим спрямуванням?


Основним поняттям лінгвістики тексту є текст.
Предмет вивчення – зміст і структура (побудова) тексту. Завдання лінгвістики тексту – виявити і дослідити загальні закономірності побудови тексту
Єдиного визначення поняття тексту в сучасній науковій літературі немає. Та найпоширеніше: текст - група речень, об`єднаних спільним змістом, головною думкою та граматично. Більшість науковців схильні вважати, що текст повинен складатися хоча б з двох речень. Інші науковці висловлюють таку думку: текст цілком може утворюватися з одного речення. Прикладом текстів, що складаються з одного речення, можуть бути лозунги (Слава, Україні!), заклики (Люби, оберігай казковий край!), прислів`я (Свій гнів запирай у хлів), загадки (Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак (Жаба)), коломийки (Ой дивіться, добрі люди, як Андрій хворіє: на роботі – замерзає, коло миски - пріє), крилаті вислови, афоризми (Прийшов, побачив, переміг), вірші-мініатюри (Ховрах –мислитель думав у норі: нащо те сонце крутиться в норі? (В.Симоненко)).
Текст обов`язково висвітлює певну тему.  Тема тексту – це те, про що в ньому йдеться, його зміст. Щоб зміст тексту було викладено зв`язно, послідовно, повно, автор тексту виділяє складові частини загальної теми – підтеми й мікротеми. Таким чином, зміст загальної частини тексту вичерпується сукупністю змісту мікротем. Підтеми тексту визначаються у процесі складання простого плану тексту (чітко сформульовані підтеми відповідають пунктам простого плану), підтеми й мікротеми – у процесі роботи над побудовою складного плану тексту (мікротеми є підпунктами складного плану).
Суть тексту не вичерпується лише його темою. Важливим є не лише те, ЩО висвітлює текст, те, як це в ньому висвітлено, адже автор обов`язково виявляє власне ставлення до передаваної в тексті інформації. Комунікативну мету тексту (навіщо створено текст: схвалити, засудити, ствердити, заперечити, закликати, застерегти тощо) у навчальній практиці прийнято називати головною думкою.
Не є текстом висловлювання, якщо воно не є тематично цілісним (підтеми й мікротеми не є частинами загальної теми), не об`єднане головною думкою.
Крім тематичної (змістової) цілісності, визначають такі ознаки тексту: зв`язність, певна послідовність речень, використання мовних засобів зв`язку між реченнями, завершеність.

(Тексти лежать на кожній парті) додаток Б впр. 1
Визначити тему і головну думку записаного тексту. Дібрати два варіанти заголовка: співвідносні з темою та співвідносні з головною думкою тексту. Визначивши й сформулювавши підтеми тексту, колективно скласти й записати його простий (складний) план. Пояснити, у чому полягає відмінність між підтемою й мікротемою тексту.


Наступне завдання.
Вам потрібно списати, вставити пропущені букви, розставити розділові знаки. З чим співвідносний заголовок – з темою чи з головною думкою тексту? Пояснити, що забезпечує змістову цілісність тексту та як саме виявляється авторська установка (задум, намір). Сформулювати визначення тексту.

1.      Повторити відомості про текст і його ознаки.
2.      Написати твір-мініатюру розповідного або описового характеру. Дати назву, яка б була зв`язана з темою.


Учні вітаються з учителем.



Записують тему уроку.






Відповідають за матеріалом.






















Слухають
















































































Працюють з текстом.














Виконують біля дошки та у зошитах.










Записують у щоденники.

                                                                                                       



                                                                                                                      Додаток А

 

Відомості про текст та його будову (5-8 кл.)

Текст – це група речень, об`єднаних між собою темою, головною думкою та граматично.

Тема тексту – це його зміст, те, про що (або про кого) в ньому йдеться.
Головна думка тексту – те, заради чого було створено (чого він навчає, до чого закликає, від чого застерігає).
Засоби граматичного зв`язку речень  у тексті є:
-          послідовність розташування речень;
-          порядок слів у реченнях;
-          інтонація.
Заголовок стисло передає його тему або головну думку.

Тему тексту автор розкриває поступово: він переходить від однієї частини теми до іншої.

Частина загальної теми тексту називається мікротема. З-поміж цих кількох речень завжди є найбільш значуще (тематичне). Воно передає ключову думку. Саме в цьому реченні сформульовано мікротему. Складання плану тексту – означає визначити у тексті мікротеми, чітко й стисло їх сформулювати. Частина тексту, об`єднана однією мікротемою, називається абзацом.

Основні ознаки тексту:

-          пов`язаність речень за змістом (темою);
-          наявність головної думки та її розвиток;
-          певна послідовність речень;
-          зв`язок між реченнями за допомогою займенників, сполучників, синонімів, повторів, спільнокореневих слів.
Кожне речення тексту можна поділити на дві частини. Перша вбирає в себе частину попереднього речення – «дане». Те повідомлення, що додається до «даного», називається «нове».
Наприклад:
          Д                            Н                Д                     

Кожен із нас легко впізнає липу. Це дерево неважко відрізнити за

                   Н                      Н             Д           Н                           Н  
формою листя або за плодами. Плоди – невеликі, зібрані в суцвіття.

Речення в тексті пов`язані за допомогою:

займенників

Восени відлітають птахи. Вони летять зимувати в далекі краї.

сполучників

Перед далекою дорогою птахи стають дедалі тривожнішими. Бо ж насиджені місця залишають вони надовго.

синонімів

Ми почули журавлів. Птахи пролітали високо в небі.

повтор слів

Зима з осінню довго боротиметься. Осінь не піддаватиметься білій чародійці.

спільнокореневі слова

Природа нашої землі надзвичайно різноманітна. Ця різноманітність зумовлена географічним розташуванням України.





                                                                                                    Додаток Б

Впр.1
Визначити тему і головну думку записаного тексту. Дібрати два варіанти заголовка: співвідносні з темою та співвідносні з головною думкою тексту. Визначивши й сформулювавши підтеми тексту, колективно скласти й записати його простий (складний) план. Пояснити, у чому полягає відмінність між підтемою й мікротемою тексту.

Архітектура Софії Київської зачаровує. Нікого не може залишити байдужим і внутрішнє оздоблення храму: мозаїки, фрески, різьблені шиферні плити, мармурова усипальниця Ярослава Мудрого, карнизи, колони.
Перлиною світового мистецтва є мозаїки Софії Київської. З`ясовано, що над ними працювала артіль з восьми художників. 640 квадратних метрів майстри заповнили упродовж трьох років.
Центральний образ собору – Марія-Оранта. Ця велика мозаїка виконана особливо майстерно.
Чому образ Оранти винесений у храмі на чільне місце? Річ у тому, що Марію-заступницю вважали захисницею Києва, як тоді казали «Непорушною Стіною», крізь яку не перелетить жодна стріла, жодний спис.
Діва Марію зображена на округлій угнутій стіні. Якби мозаїку із зображенням Оранти можна було «розігнути» й перевести на рівну площину, постать важко було б назвати ідеально пропорційною. Майстри врахували, що зображення на угнутій площині здається меншим, ніж насправді, тоді як на вигнутій назовні – більшим.
Образ створював, напевно, найуміліший майстер. Усе тло він виклав золотою смальтою, від цього постать Богородиці огорнута м`яким , неяскравим золотистим сяйвом.
Обличчя Оранти серйозне, навіть суворе. Вона справді здається непорушною, всесильною.  Сині, блакитні, золотисті барви її вбрання надають постаті урочистості. Обличчя здається рожевуватим. Самих рожевих кубиків смальти на щоках, устах, підборідді Богоматері не так багато. Але тоненька червона смужка, якою обведено її уста, ніс, повіки й підборіддя, немов накладає на сусідні кольори рожевість. Обличчя від цього оживає, виразність його посилюється.
Не втративши за дев`ять з половиною віків своєї краси, мозаїки Софії Київської є прикладом надихаючої сили мистецтва.
(За Д. Степовиком.)
v     Впр. 2 Списати, вставити пропущені букви, розставити розділові знаки. З чим співвідносний заголовок – з темою чи з головною думкою тексту? Пояснити, що забезпечує змістову цілісність тексту та як саме виявляється авторська установка (задум, намір). Сформулювати визначення тексту.

І. Святині українців
У (С,с)офійс…кому храмі зберігалося Ро(з,с)п…я(т,тт)я, пр…везене княгинею Ольгою з Константинополя. Собор зберігав царс…кий вінець надісла(н,нн)ий Володимиру Мономаху імператором Візантії. Сьогодні щоб побачити ці свяще(н,нн)і для українства реліквії доведеться поїхати до Москви та спробувати проникнути до Збройної палати Кремля.
У спеціальному саркофа(г,з)і в соборі зберігалася щелепа хр(е,и)стителя України-Русі князя Володимира. Серед храмових святинь була роздроблена ліва рука Святої Великомучениці Варвари. Богомільці прагнули мати Святу воду від цих реліквій.
(За О. Анисимовим.)

понеділок, 4 березня 2013 р.

6.03 укр. мова 9 клас "Текст як поняття лінгвістики. Змістова цілісність тексту ( тема, підтема, головна думка тексту).

пʼятниця, 1 березня 2013 р.

Взагалі  особисто для мене тиждень був напружений та непростий.А почалось все відтоді коли я дізналась, що 7А зачинили на карантин, у якого я повинна проводити уроки. Але я сподіваюсь, що надалі все буде добре!=)  
04.03  середа-п ятниця 9 клас,проводжу 1 мову та 1літературу.
з 11.03 чекаю з карантину 7а.