вівторок, 17 грудня 2013 р.

27.11.13 укр.мова

«Узгоджено»
 ________________/___________
Підпис                                         ПІП

27 листопада 2013 р.

КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Проведений Омельчук Іриною Олександрівною у 6-А класі.

Тема уроку: Прикметники твердої та мякої груп, їх відмінювання.

Мета: познайомити учнів з такою постаттю в українській літературі як
Володимир Винниченко, вміти розповідати цікаві епізоди з життя
письменника, вміти проводити паралель між особистим життям автора
і сюжетом твору; розвивати навички аналізу епічного твору
виховувати усвідомлення найважливіших цінностей моралі та етики,
що роблять людину душевно багатою і щедрою на добро, порядність,
чесність.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник,

Підручник:
Основні методи і прийоми:  розповідь вчителя, бесіда.




















СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

І. Організаційний момент  (1 хв.)

  перевірка готовності учнів до уроку;

ІІ. Актуалізація опорних знань. (3хв.)

   Експрес-опитування.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку (2хв.)

IV.Пояснення нового матеріалу. ( 30 хв.)

Слово вчителя

виразне читання

бесіда

V. Закріплення нового матеріалу.  Підведення підсумків уроку (7 хв.)

Рефлексія

оцінювання

VI. Домашнє завдання (2 хв.)


























Етап, метод, прийом, форма.
Навчальна ситуація

І.Організаційний момент

II. Актуалізація
знань учнів.









Експрес-опитування.








































Перевірка домашнього завдання








Самостійна робота


Зміст діяльності вчителя

Добрий день, сідайте, будь ласка

Запишіть у зошити число, класна робота та тему нашого уроку. Але перед цим давай повторимо деякі відомості  про прикметник та перевіримо домашне завдання
1.Що таке прикметник?




2. За чим змінюються прикметники ?



3.Чим буває виражений прикметник у реченні?



4.Що називають якісні прикметники?






5. На які питання відповідають якісні прикметники?
6.Що називають відносні  прикметники?
7.  Що позначають присвійні прикметники?
8.  На які  питання відповідають присвійні прикметники?
9.За допомогою чого утворюється проста форма вищого ступеню?
10. За допомогою чого утворюється складена форма вищого ступеню?
11. За допомогою чого утворюється проста форма найвищого ступеню?
12 За допомогою чого утворюється складена форма найвищого ступеню?
А зараз ми звами перевіримо домашне завдання. Вам потрібно було виконати вправу №268
Добре! Молодці!


Зараз ми виконаємо невелику письмову роботу, за яку ви отримаєте оцінки.
Слайд 1
Ваше завдання утворити ступені порівняння прикметників.
I  варіант. Тонкий, добрий, близький, глибокий.
II   варіант. Скрутний, поганий, товстий, тихий.

Зміст діяльності учнів




Сідають



Відповідають








1.самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета, граматичновиявлену в категоріях роду, числа і відмінката відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиє? чиї?

2.Прикметники змінюються за родами, числами та відмінками.

3.означенням або присудком



4.Називають ознаку предмета, яка може виявлятися більшою чи меншою мірою.



5.який? яка? яке?




6.Відносні називають ознаки предмета за його відношенням до інших предметів.

7.Позначають належність чого-небудь особи чи предмету.

8.Чий? чия? чиє?
  
9. За допомогою суфіксів  –іш-; -ш-.
10. За допомогою слів  більш, менш.
11. Задопомогою префікса НАЙ

12. За допомогою слів найбільш, найменш

Один учень відповідає всі інші перевіряють у зошитах.






Виконують на окремих аркушах






ІІІ. Оголошення теми та мети уроку





слово вчителя













пояснення вчителя.
























 робота з підручником;




метод вправ

Сьогодні ми з вами почнемо вивчати нову тему: Прикметники твердої і м’якої груп, їх відмінювання

Слайд 2
В українській мові розрізняють дві групи прикметників: тверду і м'яку.
 Слайд 3
До твердої групи належать:
- прикметники, основа яких закінчується на твердий приголосний. У називному відмінку однини вони мають закінчення -ий, -а, -е: білій, біла, біче: гарний, гарна, гарне; каштановий, каштанова, каштанове.
Слайд 4
- усі короткі форми прикметників з твердим приголосним у кінці основи: зелен, срібен, жив, здоров, ясен;
Слайд 5
-           присвійні прикметники з суфіксами -ів (їв), -ин (-їй): батьків, братів, сестрин; Олексіїв, Маріїн, Гіннин, Оксанин.
Слайд 6
До м'якої групи належать:
- прикметники, основа яких закінчується на м'який приголосний. У називному відмінку однини вони мають закінчення -ій, -я, -є: синій, синя, синє; осінній, осіння, осіннє; братній, братня, братнє; ранній, рання, раннє.
- прикметники, основа яких закінчується на -н- з попереднім приголосним: безодній, будній, крайній, давній, достатній, городній, всесвітній, прикметники на -шн- (-ій), -жн(-ій), утворені від прислівників: домашній, тутешній, вранішній, вчорашній, ближній, справжній, подорожній, повздовжній.

Для закріплення вивченого матеріалу ми виконаємо декілька тренувальних вправ. Вправа 278, 279, 282












Уважно слухають












































Виконують по черзі біля дошки, інші у зошитах, коментуючи.
 ІV. Підведення підсумків уроку (6 хв.)

Рефлексія











Оцінювання


Урок добігає кінця, сьогодні на уроці
ми виконали декілька вправ з нової теми.
Давайте ще раз повторимо:

Які прикметники належать до твердої групи?


Які прикметники належать до мякої групи?




Оцінки отримують ті учні, що були активні протягом уроку та оцінки за письмову роботу.
Cлухають








Відповідають
V. Домашнє завдання (3 хв.)




Вам потрібно буде виконати вправу № 280 та повторити правила (параграф  29)
Записують у щоденники
  













29.11.13 укр.мова

«Узгоджено»
 ________________/___________
Підпис                                         ПІП

29 листопада 2013 р.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Проведений Омельчук Іриною Олександрівною у 6-А класі.

Тема уроку: Способи творення прикметників
Мета:
-               Повторити вивчене раніше про прикметник; удосконалити загальнопізнавальні вміння учнів правильно утворювати ступені порівняння прикметників;
-               Ознайомити учнів зі способами творення прикметників; вчити утворювати прикметники від різних частин мови всіма можливими способами словотворення.
-               Розвивати логічне мислення.

Тип уроку:  урок –  вивчення нового матеріалу.

Підручник: Українська мова 6клас  Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк. / Бондаренко  Н.В. – К.: Освіта, 2006.- С.100-103.

Обладнання : підручник.

Основні методи і прийоми:слово вчителя, робота  з  підручником, фронтальна бесіда, метод тренувальних вправ, «незакінчене речення» .




















СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

І. Організаційний момент  (1 хв.)

  перевірка готовності учнів до уроку;

ІІ. Актуалізація опорних знань. (4хв.)

Фронтальна бесіда


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)

IV.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу. ( 10 хв.)

Слово вчителя

Робота з підручником

V. Закріплення вивченого матеріалу.  Формування умінь і навичок.(15 хв.)

Метод тренувальних вправ

Робота біля дошки


VІ.Підведення підсумків уроку (5 хв.)

Слово вчителя

 «незакінчене речення»


VІІ. Визначення домашнього завдання (2 хв.)












ХІД УРОКУ

Етап, метод, прийом, форма.                             
Навчальна ситуація

Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
І. Організаційний момент
Доброго дня, сідайте, будь ласка.
Сідають
ІІ.
 Актуалізація опорних знань і  вмінь учнів.






Запишіть у зошити число, класна робота та тему нашого уроку. Але перед цим давай повторимо деякі відомості  про прикметник та перевіримо домашнє завдання.
1.Що таке прикметник?
2. За чим змінюються прикметники ?



3.Чим буває виражений прикметник у реченні?



4.Що називають якісні прикметники?


5. На які питання відповідають якісні прикметники?
6.Що називають відносні  прикметники?
7.  Що позначають присвійні прикметники?
8.  На які  питання відповідають присвійні прикметники?
9.За допомогою чого утворюється проста форма вищого ступеню?
10. За допомогою чого утворюється складена форма вищого ступеню?
11. За допомогою чого утворюється проста форма найвищого ступеню?
12. За допомогою чого утворюється складена форма найвищого ступеню?
А зараз ми звами перевіримо домашне завдання. Вам потрібно було виконати вправу №279







Відповідають








1.самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета, граматичновиявлену в категоріях роду, числа і відмінката відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиє? чиї?

2.Прикметники змінюються за родами, числами та відмінками.

3.означенням або присудком



4.Називають ознаку предмета, яка може виявлятися більшою чи меншою мірою.



5.який? яка? яке?




6.Відносні називають ознаки предмета за його відношенням до інших предметів.

7.Позначають належність чого-небудь особи чи предмету.

8.Чий? чия? чиє?
  
9. За допомогою суфіксів  –іш-; -ш-.
10. За допомогою слів  більш, менш.
11. Задопомогою префікса НАЙ

12. За допомогою слів найбільш, найменш

Один учень відповідає всі інші перевіряють у зошитах.



ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

 Сьогодні ми з вами почнемо вивчати нову тему: Способи творення прикметників.
На уроці ми дізнаємось які існують способи творення прикметників, навчимось розрізняти їх  та правильно вживати у мовлені.
Скажіть які види способів творення ви знаєте.

Уважно слухають






Відповідають: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний, складання основ.



IV.Пояснення нового матеріалу.





Слово вчителя






Робота з підручником























































































































V. Закріплення нового матеріалу.




 Відкрийте будь ласка зошити і запишіть сьогоднішнє число, класна робота, тема нашог. Способи творення прикметників

Способи творення прикметників
Відкрийте підручники на сторінці 101, та давайте разом розглянемо декілька правил до нашої теми
Префіксальним способом прикметники утворюються від:
а) прикметників: сильний — пресильний; високий —невисокий;
б) іменників (із прийменником без): без меж — безмежний; без крил — безкрилий.
Суфіксальним способом прикметники утворюються від:
а) іменників: сон — сонний; книга — книжний, книжковий;
б) прикметників: білий — біленький, білесенький, білісінький, білуватий; тісний — тіснуватий;
в) дієслів: гнути — гнучкий; брати — беручкий; пекти — пекучий;
г) прислівників: тут — тутешній; вчора — вчорашній.
Префіксально-суфіксальним способом прикметники утворюються від іменників: без талану — безталанний; при школі — пришкільний.
Основоскладанням утворюються прикметники від:
а) двох прикметників: кислий і солодкий — кисло-солодкий; світлий і синій — світло-синій;
б) сполучення іменника і прикметника або числівника: довгі ноги — довгоногий; сільське господарство — сільськогосподарський.
Прикметникові суфікси
прикметники творяться за допомогою суфіксів -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк-, набуваючи при цьому значення пестливості, зменшеності та здрібнілості. Творяться прикметники і за допомогою суфіксів -ськ-, -цьк-, -зьк- зі значенням приналежності або походження.
Творення відносних прикметників
При додаванні суфіксів –ськ-, -ств-, отримуємо слова з суфіксами –зьк-, -зтв; -цьк-, -цтв-; -ськ-, -ств-. Наприклад: Прага – празький, козак – козацтво, товариш – товариський.

 А чи існують винятки із цього правила?
 Звичайно, і в цьому правилі є винятки.
 Їх слід запам’ятати: казахський, тюркський, Цюріхський, герцогство.

Зверніть увагу: суфікс починається саме з тієї букви, яка є останньою в цих трійках
 Отже, треба запам’ятати тільки три букви, а суфікс починається з останньої букви ряду: г, ж, з > зьк, зтв і так далі.

 Прошу розглянути схему. Схема зміни приголосних.
г, ж, з |
ськ, ств | зьк, зтв
к, ч, ц | цьк, цтв
х, ш, с | ськ, ств

Творення присвійних прикметників

за допомогою суфікса –ин, причому кінцеві приголосні твірної основи [г], [к], [х], чергуються з [ж], [ч], [ш];
за допомогою суфікса -ін (на письмі -їн)
за допомогою суфіксів -ин, -ін (написьмі -їн):
суфіксів -ач
шляхом зміни кінцевого приголосного твірної основи та додаванням закінчення –ий
сестра - сестр-ин, баба - баб-ин, Ольга - Ольж-ин, тітка - тітч-ин, Солоха - Солош-ин.
Лідія - Ліді-їн, Євдокія - Євдокі-їн.
бджол-ин-ий, солов'-їн-ий;
соб-ач-ий, кач-ач-ий, тел-яч-ий.
за допомогою суфікса -ів (-їв), який чер дядько - дядьк-ів, дядьк-ов-ого;
Андрій - Андрі-їв, Андрі-єв-ого
 гується з -ов, -ев (-єв)

Для закріплення вивченого матеріалу ми виконаємо декілька тренувальних вправ. Вправа 285 ми її виконаємо усі разом. Прочитайте що потрібно зробити у завданні.
 Наступна вправа 291 виконуємо її усно по черзі. Прочитайте що потрібно зробити у завданні.



Відкривають зошити, записують
 





 
Уважно слухають



Записують у окремі зошити для правил





































Записують у зошити



































Виконують по черзі біля дошки, інші у зошитах, коментуючи








Виконують по черзі біля дошки, інші у зошитах, коментуючи.

Підіймають руки та усно відповідають по черзі.
VI.Рефлексія.

Слово вчителя

«незакінчене речення»



Оцінювання
Наш сьогоднішній урок добігає кінця.
Отже, на цьому уроці ми   з вами продовжили вивчати тему прикметник.
  Закінчіть речення
«Сьогодні на уроці я дізнався…»
« Мені було важко ( виконанні, запамятовуванні)…»

На уроці отримують оцінки ті, хто активно працював на протязі всього уроку.


Cлухають




Відповідають
Домашнє завдання
 Вдома вам потрідно вивчити параграф 30 та виконати вправу 290.
Дякую вам за роботу. Урок закінчено, до побачення.
Записують у щоденники.





















Зразок оформлення учнівського зошита

Двадцять девяте  листопада
Класна робота

Способи творення прикметників

Вправа 285




Зразок оформлення дошки

Двадцять девяте  листопада
Класна робота

Способи творення прикметників