Омельчук Ірина
Олександрівна
Студентка групи УР-5
Севастопольського
міського
гуманітарного університету
Керівник
від кафедри:
Надточій В.В.
КОНСПЕКТ
УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ
МОВИ
Тема уроку: Ступені порівняння якісних прикметників
Мета:
- Повторити вивчене раніше про прикметник;
удосконалити загальнопізнавальні вміння учнів правильно утворювати ступені
порівняння прикметників;
-
Формувати
вміння правильно й доречно вживати прикметники вищого та найвищого ступенів у
мовленні; розвивати вміння конструювати, досліджувати, узагальнювати й
синтезувати, сприяти формуванню в учнів навичок мислення високого рівня.
-
Виховувати
повагу до усної творчості народу, його духовної скарбниці.
Тип
уроку:
урок – вивчення нового матеріалу.
Підручник: Українська
мова 6клас Н.В. Бондаренко, А.В.
Ярмолюк. / Бондаренко Н.В. – К.: Освіта,
2006.- С.93-96. (Додаток А)
Обладнання : підручник,
дидактичний матеріал.
Основні
методи і прийоми:слово вчителя,
робота з
підручником, фронтальна бесіда, метод тренувальних вправ, гра «Хто
швидше», «незакінчене речення» .
Додаток А Сторінки підручника
Додаток Б Роздавальний матеріал
Додаток В Оформлення сторінки
учнівського зошита
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА
СХЕМА УРОКУ
І.
Організаційний момент (1 хв.)
перевірка готовності учнів до уроку;
ІІ.
Актуалізація опорних знань. (6хв.)
Фронтальна
бесіда
Вправа
на перевірку
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності (2 хв.)
IV.Сприйняття
та засвоєння нового матеріалу. ( 10 хв.)
Слово
вчителя
Робота
з підручником
Виконання
вправи
V. Закріплення вивченого
матеріалу. Формування умінь і навичок.(18
хв.)
Гра «Хто швидше».
Перевірка
Висновок з вправи
Робота біля дошки
VІ.Підведення підсумків уроку (3 хв.)
Слово
вчителя
«незакінчене речення»
VІІ. Визначення домашнього завдання (2 хв.)
ХІД
УРОКУ
Етап,
метод, прийом, форма.
Навчальна
ситуація
|
Зміст
діяльності вчителя
|
Зміст
діяльності учнів
|
І.Організаційний момент
Слово
вчителя
|
Доброго дня!
Приготуйтесь до уроку, будь ласка. Сідайте.
|
Готуються, сідають.
|
II. Актуалізація
знань учнів.
Фронтальна
бесіда.
Вправа на перевірку знань попереднього матеріалу
|
Запишіть у зошити число,
класна робота та тему нашого уроку. Але перед цим ми повторимо деякі
відомості про прикметник.
1.Яку частину мови ми
назіваємо прикметником?
2.Як змінюються прикметники ?
3.Чим буває виражений
прикметник у реченні?
4.Що називають якісні
прикметники?
5. На які питання відповідають якісні
прикметники?
6.Що називають
відносні прикметники?
7. Що позначають присвійні прикметники?
8. На які питання відповідають присвійні прикметники?
Добре, молодці!
Зараз ми з вами виконаємо невелику роботу: я вам
буду зачитувати словосполучення, а ви будете визначати до якого розряду за
значенням вони належать.
Слухайте уважно:
1.Дерев’яні двері.
2.Андріїв телефон
3.світле волосся
4.вовчий апетит
5.світла голова
6.вечерня година
7.французьська
мова
8.заячий слід
Добре, дякую за активну роботу.
|
Записують число, класна робота,
тему уроку.
Двадцять друге листопада
Класна робота
Ступені порівняння якісних
прикметників
Відповідають
1.Прикметник-самостійна частина
мови, що виражає ознаку предмета, граматичновиявлену в категоріях роду, числа
і відмінката відповідає на питання який? яка? яке? які?
чий? чия? чиє? чиї?
2.Прикметники змінюються за родами,
числами та відмінками.
3.означенням або присудком
4.Називають ознаку
предмета, яка може виявлятися більшою чи меншою мірою.
5.який? яка? яке?
6.Відносні називають
ознаки предмета за його відношенням до інших предметів.
7.Позначають належність чого-небудь особи
чи предмету.
8.Чий? чия? чиє?
Відповідають
1.відносні прикметники
2.присвійні
3.якісні
4.відносні
5.якісні
6. відносні
7. відносні
8. присвійні
|
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
слово вчителя
|
Сьогодні ми продовжуємо вивчати
прикметник. Тема уроку: Ступені порівняння якісних прикметників. Відкрийте
зошити та запишіть число, класна робота та тему уроку.
На
уроці ми дізнаємось, що таке ступені порівняння якісних прикметників,
навчимось розрізняти їх і правильно вживати у мовленні.
|
Уважно
слухають
.
|
ІV.
Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.
Слово вчителя
Робота
з підручником
виконання вправи
|
Відкрийте підручник на стр.94 та
зверніть увагу на таблицю та правило.
Ваше завдання прочитати,
проаналізувати та вивчити матеріал за підручником самостійно.
У ході вивченого матеріалу ви
повинні записати в зошиті ключові слова та скласти схему.
Зараз я вам роздам на аркушах
завдання (ДОДАТОК Б), вам потрібно
виписати прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння.
|
Працюють
письмово у своїх зошитах.
Виконують
у зошитах та біля дошки по черзі, коментуючи.
|
V. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Хто швидше».
Перевірка
Висновок з
вправи
Робота біля дошки
VІ.Підведення підсумків уроку
Слово вчителя
«незакінчене речення»
VІІ. Визначення домашнього
завдання
|
Зараз для закріплення ми з вами
виконаємо декілька тренувальних вправ.
Вам потрібно виконати цю вправу
самостійно у зошитах Впр. 268.
Хто першим виконає цю вправу
підійміть руку.
Зачитай, будь ласка, що потрібно зробити у
цій вправі.
Виконують вправу.
Добре, в нас вже є учні що
виконали, давайте перевіримо.
Скажіть що було складним у
виконанні цієї вправи?
Чи
легко вам було виконувати цю вправу?
Давай продовжимо виконувати далі
вправи. Наступна вправа № 270
Що потрібно зробити у цій вправі,
зачитай, будь ласка.
Цю роботу ми виконаємо по
черзі біля дошки коментуючи, інші у
зошитах.
Наш сьогоднішній урок добігає
кінця. Отже, на цьому уроці ми з вами продовжили вивчати тему прикметник.
Давайте ще раз закріпимо наші
знання з нової теми.
Які ступені порівняння якісних
прикметників ви знаєте?
Які
форми вони мають?
Як вони утворюються?
Наведіть приклади
Закінчіть речення
«Сьогодні на уроці я дізнався…»
« Мені було важко ( виконанні,
запам’ятовуванні)…»
Вам потрібно буде виконати вправу №
271 та повторити параграф 27.
Дякую вам за вашу активність, увагу
на уроці. Урок закінчено, до побачення!
|
Зачитує один учень.
Спишіть речення. Утворіть від
прикметників у дужках вищий ступінь порівняння
Поясніть творення прикметників,
позначте у них суфікси.
Виконують у зошитах
Розумний- розумніший
(утворився за допомогою суф. –іщ-);
пізній- більш пізніший (утворився за допомогою суф. –іш- та слова більш); яскравими- яскравішими
(утворився за допомогою суф. –іш-);принадними- принаднішими (утворився за
допомогою суф. –іш-);
Ласкавий- більш ласкавий (утворився
за допомогою слова більш);
Глибоке-глибокіше (глибше)
(утворився за допомогою суф. –іщ- та ш);
Гостре- гостріше(утворився за
допомогою суф. –іш-);
Темна- темніша (утворився за
допомогою суф. –іш-); ясні-ясніші (утворився за допомогою суф. –іш-);
Високий-більш вищий (утворився за
допомогою слова більш).
Відповідають.
Учень зачитує.
Спишіть речення, виправляючи
помилки у творенні форм ступенів порівняння прикметників.
1.Київ- найдавніше місто нашої
країни.2. Андрій найбільш здібний учень у нашому класі. 3.Стрибки у довжину –
одна з найбільш давніх навичок людини. 4. «Формула -1» - один з найбільш
знаменитих чемпіонатів світу. 5.Найбільш престижні автоперегони щороку
проходять у невеликій державі Монако.
6. Наша команда більш дружна за інші.
Уважно слухають
Відповідають
Відповідають
Записують у щоденники
|
Додаток Б
Та хіба не завше молодь
молодіша від усіх! ( П.Тичина)
Проти нас нема в світі
дужчого. ( Нар.тв.)
В горі ліс був густіший та ще
чорніший. ( М. Коцюбинський)
Я винесла найкращий рушник.
(Марко Вовчок)
Немає мудріших, ніж народ,
учителів…( М. Рильський)
Вже цвіт опав, стали дні. (В.
Сосюра)
Твоя, Самсоне, лиш єдина воля
для мене завжди наймиліша буде. (Л. Українка)
Природа просипається від
зимового сну, земля вбирається
найпрекраснішими квітами, а
на полях зеленіють кучеряві сходи
хлібів. (О.Довженко)
Двадцять друге листопада
Класна робота
Ступені порівняння якісних прикметників
Та хіба не завше молодь молодіша (вищий ступінь) від усіх!
Проти нас нема в світі дужчого(вищий ступінь) .
В горі ліс був густіший (вищий ступінь) та ще чорніший(вищий ступінь) .
Я винесла найкращий рушник.
Немає мудріших(вищий ступінь) ,
ніж народ, учителів…
Твоя, Самсоне, лиш єдина воля
для мене завжди наймиліша (найвищий ступінь) буде.
Природа просипається від
зимового сну, земля вбирається
найпрекраснішими(найвищий ступінь) квітами, а на
полях зеленіють кучеряві сходи хлібів.
Вправа№ 268
Розумний- розумніший
(утворився за допомогою суф. –іщ-);
пізній- більш пізніший (утворився за допомогою суф. –іш- та слова більш); яскравими- яскравішими
(утворився за допомогою суф. –іш-);принадними- принаднішими (утворився за
допомогою суф. –іш-);
Ласкавий- більш ласкавий (утворився
за допомогою слова більш);
Глибоке-глибокіше (глибше) (утворився
за допомогою суф. –іщ- та ш);
Гостре- гостріше(утворився за
допомогою суф. –іш-);
Темна- темніша (утворився за
допомогою суф. –іш-); ясні-ясніші (утворився за допомогою суф. –іш-);
Високий-більш вищий (утворився за
допомогою слова більш).
Вправа№ 270
1.Київ- найдавніше місто нашої
країни.2. Андрій найбільш здібний учень у нашому класі. 3.Стрибки у довжину –
одна з найбільш давніх навичок людини. 4. «Формула -1» - один з найбільш
знаменитих чемпіонатів світу. 5.Найбільш престижні автоперегони щороку
проходять у невеликій державі Монако. 6.
Наша команда більш дружна за інші.
Немає коментарів:
Дописати коментар