понеділок, 18 листопада 2013 р.

«Узгоджено»
________________/___________
Підпис ПІП

13 листопада 2013 р.

КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Проведений Омельчук Іриною Олександрівною у 6-А класі.

Тема уроку: Узагальнення і систематизація вивченого про іменник.

Мета: повторити правила відмінювання іменників різних відмін; способи творення іменників; написання НЕ з іменниками; написання прізвищ, імен та імен по батькові; узагальнити та систематезувати вивчене про іменник
Тип уроку: урок – повторення; урок підготовки до контрольної роботи.

Підручник: Українська мова 6клас Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк. / Бондаренко Н.В. – К.: Освіта, 2006.- С. 47-83.
Основні методи і прийоми: бесіда; пояснення вчителя; робота з підручником; метод вправ.
























СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

І. Організаційний момент (1 хв.)

перевірка готовності учнів до уроку;

ІІ. Актуалізація опорних знань. (5 хв.)

Експрес-опитування.

    Проблемне питання.

ІІІ. Повторення вивченого про іменник (30 хв.)

слово вчителя;

метод тренувальних вправ.

    ІV. Підведення підсумків уроку (6 хв.)
    Рефлексія

    Оцінювання

V. Домашнє завдання (3 хв.)

Визначення домашнього завдання.

пояснення домашнього завдання.













ХІД УРОКУ
Етап, метод, прийом, форма.
Навчальна ситуація


Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
I. Організаційний момент
Добрий день, сідайте, будь ласка
Доброго дня.
Готуються, сідають.
II. Актуалізація
знань учнів.









Експрес-опитування.






  1. Скільки типів відмін існує в укр. мові?
  2. Які роди відносяться до першої відміни?
  3. Назвіть закінчення що належать до І відміни?
  4. На які три групи поділяється іменник І відміни?
  5. Назвіть які роди та їх закінчення належать до твердої, м'якої, мішаної груп?
  6. Які іменники належать до ІІ відміни?
  7.     На які групи вони поділяються?
  8.     Коли в родовому відмінку однини іменники чоловічого роду мають закінчення -а(-я)?
  9.   А коли -у(-ю)?
  10. Назвіть закінчення що належать до ІІІ відміни?
  11. Чи поділяються іменники ІІІ відміни на групи?
  12. У якому відмінку іменники ІІІ відміни мають лише закінчення –Ю.
  13. Назвіть закінчення IV відміни?
  14. Чи поділяються іменники IV відміни на групи?
  15. У яких випадках іменники пишуться разом з не?
  1. Які способи творення іменників ви знаєте?
  2. За допомогою яких суфіксів творяться чоловічі та жіночі імена по батькові?
Відповідають
1.4
2.Жіночий, чоловічий, спільний
3.-а (-я) .
4. тверду, м яку та мішану
5.тверда – жіночий, чоловічий, спальний роди; закінчення –а.
М'яка - жіночий, чоловічий, спальний роди; закінчення –я.
Мішана - жіночий, чоловічий, роди; закінчення –а.)

6.
іменники чоловічого роду з нульовим закінченням( кінь) або закінченням -о; іменники середнього роду з закінченням -о,  е,  я у називному відмінку однини (крім тих, у яких при відмінюванні з’являються суфікси): плече, водоймище, пекло, лукавство, дівчатко, сонечко.
7.тверда,м яка, мішана

  1. назви неістот у Р.в. однини; назви істот і казкових героїв; назви міст і населених пунктів; назви мір, днів, місяців ( кілометрА вівторкА липнЯ,але рокУ, вікУ.
  2. Назви речовин і матеріалів ( піску, шовку.але вівса) назви явищ природи; закінчення у(ю) в Р.в.одн. а) почуттів ,дій, ознак, станів: болю,настро, суму. Б) місця, простору: майдану,лугу, яру. в) ігор, танців: футболу, вальсу; г) деякі географічні: Криму, Єнісе.
  3. іменники жіночого роду з нульовим закінчення Н.в.одн.
  4. не поділяються
  5. У О.в.однини. (сіль- сіллю)
  6. -а –я в яких ри відмінюванні з является суфікси –ат-, -ят-, -ен-, (лоша- лошАТИ
  7. Не поділяються
  8. слово без не не вживається: недуга, негода, ненависть;
    не — префікс, який утворює слово з новим значенням і може замінюватися синонімом без не: недруг (ворог), нещастя (горе).
    У яких випадках іменники пишуться з не окремо?
    Окремо не пишеться, коли є протиставлення: не воля, а рабство; не горе, а радість.
    1. суфіксальний, префіксальний, суфіксально-префіксальний, складання основ, скорочення основ.
    17.
    Чоловічі імена по батькові творяться за допомогою суфікса -ович: Ігорович, Гордійович, Васильович, Семенович, Олексійович,  Костьович (Костянтинович), Сидорович, Сергійович, Сеньович (Семенович).
      При утворенні жіночих імен по батькові вживається суфікс -івн(а) (після голосних -ївн(а)): Борисівна, Гордіївна, Петрівна, Тимофіївна, Кузьмівна, Миколаївна.

ІІІ. Повторення вивченого про іменник

Слово вчителя



Тренувальні вправи.


































Зараз ми з вами виконаємо декілька
тренувальних вправ


Завдання№1 (І відміна)
Провідміняти у однині та множині слова , визначити до якої групи належать, виділити закінчення. Слуга,пісня, течія, душа.

Завдання№2(ІІ відміна)
Провідміняти у однині та множині слова , визначити до якої групи належать, виділити закінчення. Батько, двір, сито,край, писар, море,дощ, школяр, плече.
Завдання№3ІІІ відміна)
Провідміняти у однині та множині слова. Галузь, вість

Завдання№4VIвідміна)
Провідміняти у однині та множині слова. Теля, ім. я. Та провідміняти множинні іменники люди, сходи, граблі,ворота.
Вправа №196
Вправа №219
Вправа.
1.Від поданих імен утворіть чоловічі й жіночі імена по батькові.

1.
Руслан, Євген, Едуард, Анастас, Олександр, Юрій, Віталій, Віктор, Мирослав, Ярослав, Дмитро.
2.Провідміняти імена по батькові
Андрійович, Васильович, Петрівна,Сергіївна.
3. Провідміняти чоловічі,жіночі імена: Іван, Віталій, Ольга, Анастасія.
Слухають








Учні по черзі виходять до дошки та виконують завдання.
Інші записують у зошити.




















ІV. Підведення підсумків уроку (6 хв.)
    Рефлексія

Оцінювання


Урок добігає кінця, сьогодні на уроці ми виконали декілька вправ на повторення.
Що сьогодні на уроці ми поворили?
Що нового ви дізналися чи пригадали?






Оцінки отримують ті учні, що були активні протягом уроку.
Cлухають


Відповідають
V. Домашнє завдання (3 хв.)





Вам потрібно буде виконати вправу № 148, 204,218,231.
Записують у щоденники



























Немає коментарів:

Дописати коментар