середа, 27 листопада 2013 р.

«Узгоджено»
 ________________/___________
Підпис                                         ПІП

27 листопада 2013 р.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Проведений Омельчук Іриною Олександрівною у 6-А класі.

Тема уроку:  Прикметники твердої і мякої груп, їх відмінювання

Мета: Повторити вивчене раніше про прикметник;  дати учням поняття про поділ прикметників на групи, формувати вміння правильно відмінювати прикметники; розвивати логічне мислення, орфографічну грамотність; виховувати старанність у навчанні.

Тип уроку:  урок –  вивчення нового матеріалу.

Підручник: Українська мова 6клас  Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк. / Бондаренко  Н.В. – К.: Освіта, 2006.- С.97-101.
Насчність: схема на дошці.
Основні методи і прийоми: бесіда; пояснення вчителя; робота з підручником; метод вправ, самостійна робота.












СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

І. Організаційний момент  (1 хв.)

  перевірка готовності учнів до уроку;

ІІ. Актуалізація опорних знань. (18хв.)

   Експрес-опитування;

   Перевірка домашнього завдання;

    Письмова робота.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку (2хв.)

IV.Пояснення нового матеріалу. (20 хв.)

Слово вчителя;

пояснення вчителя;

робота з підручником;

метод вправ.

VЗакріплення нового матеріалу.  Підведення підсумків уроку (3 хв.)

Рефлексія

оцінювання

VI. Домашнє завдання (1 хв.)



























ХІД УРОКУ
Етап, метод, прийом, форма.
Навчальна ситуація

Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
I. Організаційний момент
Добрий день, сідайте, будь ласка
Доброго дня.
Готуються, сідають.
II. Актуалізація
знань учнів.









Експрес-опитування.























































Перевірка домашнього завдання








Самостійна робота
Запишіть у зошити число, класна робота та тему нашого уроку. Але перед цим давай повторимо деякі відомості  про прикметник та перевіримо домашне завдання
1.Що таке прикметник?




2. За чим змінюються прикметники ?



3.Чим буває виражений прикметник у реченні?



4.Що називають якісні прикметники?






5. На які питання відповідають якісні прикметники?
6.Що називають відносні  прикметники?
7.  Що позначають присвійні прикметники?
8.  На які  питання відповідають присвійні прикметники?

9.За допомогою чого утворюється проста форма вищого ступеню?
10. За допомогою чого утворюється складена форма вищого ступеню?
11. За допомогою чого утворюється проста форма найвищого ступеню?
12 За допомогою чого утворюється складена форма найвищого ступеню?
А зараз ми звами перевіримо домашне завдання. Вам потрібно було виконати вправу №268
Добре! Молодці!
Зараз ми виконаємо невелику письмову роботу, за яку ви отримаєте оцінки.
Ваше завдання утворити ступені порівняння прикметників.
I  варіант. Тонкий, добрий, близький, глибокий.
II   варіант. Скрутний, поганий, товстий, тихий.
Відповідають







1.самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета, граматичновиявлену в категоріях роду, числа і відмінката відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиє? чиї?

2.Прикметники змінюються за родами, числами та відмінками.

3.означенням або присудком



4.Називають ознаку предмета, яка може виявлятися більшою чи меншою мірою.



5.який? яка? яке?




6.Відносні називають ознаки предмета за його відношенням до інших предметів.

7.Позначають належність чого-небудь особи чи предмету.

8.Чий? чия? чиє?
  
9. За допомогою суфіксів  –іш-; -ш-.
10. За допомогою слів  більш, менш.
11. Задопомогою префікса НАЙ

12. За допомогою слів найбільш, найменш

Один учень відповідає всі інші перевіряють у зошитах.






Виконують на окремих аркушах

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку





слово вчителя













пояснення вчителя.
























 робота з підручником;




метод вправ
 Сьогодні ми з вами почнемо вивчати нову тему: Прикметники твердої і мякої груп, їх відмінювання


В українській мові розрізняють дві групи прикметників: тверду і м'яку.
До твердої групи належать:
- прикметники, основа яких закінчується на твердий приголосний. У називному відмінку однини вони мають закінчення -ий, -а, -е: білій, біла, біче: гарний, гарна, гарне; каштановий, каштанова, каштанове.
- усі короткі форми прикметників з твердим приголосним у кінці основи: зелен, срібен, жив, здоров, ясен;
- присвійні прикметники з суфіксами -ів (їв), -ин (-їй): батьків, братів, сестрин; Олексіїв, Маріїн, Гіннин, Оксанин.
До м'якої групи належать:
- прикметники, основа яких закінчується на м'який приголосний. У називному відмінку однини вони мають закінчення -ій, -я, -є: синій, синя, синє; осінній, осіння, осіннє; братній, братня, братнє; ранній, рання, раннє; вечірній, вечірня, вечірнє; житній, житня, житнє; дружній, дружня, дружнє*;
- прикметники, основа яких закінчується на -н- з попереднім приголосним: безодній, будній, крайній, давній, достатній, городній, всесвітній, древній, кутній, літній, могутній, майбутній, незабутній, нижній, обідній, присутній, ранній, передній, сусідній, хатній, художній, мужній;
 прикметники на -шн- (-ій), -жн(-ій), утворені від прислівників: домашній, тутешній, вранішній, вчорашній, ближній, справжній, подорожній, повздовжній.

Для закріплення вивченого матеріалу ми виконаємо декілька тренувальних вправ. Вправа 278, 279, 282












Уважно слухають












































Виконують по черзі біля дошки, інші у зошитах, коментуючи.
 ІV. Підведення підсумків уроку (6 хв.)

Рефлексія











Оцінювання

Урок добігає кінця, сьогодні на уроці ми виконали декілька вправ з нової теми.
Давайте ще раз повторимо:

Які прикметники належать до твердої групи?


Які прикметники належать до мякої групи?




Оцінки отримують ті учні, що були активні протягом уроку та оцінки за письмову роботу.
Cлухають








Відповідають
V. Домашнє завдання (3 хв.)




Вам потрібно буде виконати вправу № 280 та повторити правила (параграф  29)
Записують у щоденники
  




























Зразок оформлення учнівського зошита

Двадцять сьоме листопада
Класна робота

Прикметники твердої і м’якої груп, їх відмінювання


Вправа № 278

Сонячний годинник; сонячна батарея; сонячне світло; золота обручка…



Вправа № 279

В Укрвїні завжди віддавали перевагу житньому хлібу. Із пшеничного борошна перекли хліб лише на великі свята. …



Зразок оформлення дошки

Двадцять сьоме листопада
Класна робота

Прикметники твердої і м’якої груп, їх відмінювання

Тверда група. Належать  прикметники що у Н.в. одн мають закінчення -ий, -а, -е: каштановий, каштанова, каштанове.
усі короткі форми прикметників з твердим приголосним у кінці основи: зелен, срібен, жив, здоров, ясен;
присвійні прикметники з суфіксами -ів (їв), -ин (-їй): батьків, братів, сестрин; Олексіїв, Маріїн, Гіннин, Оксанин.

 м'яка група
- прикметники, основа яких закінчується на м'який приголосний. У Н. в. одн. вони мають закінчення -ій, -я, -є: синій, синя, синє; рання, раннє;
- прикметники, основа яких закінчується на -н- з попереднім приголосним: безодній, будній, крайній.
 прикметники на -шн- (-ій), -жн(-ій), утворені від прислівників: домашній, тутешній, вранішній





Вправа № 278

Сонячний годинник; сонячна батарея; сонячне світло; золота обручка…



Вправа № 279

В Укрвїні завжди віддавали перевагу житньому хлібу. Із пшеничного борошна перекли хліб лише на великі свята. …


2 коментарі: