«Узгоджено»
________________/___________
Підпис
ПІП
21
листопада
2013 р.
КОНСПЕКТ
УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ
ЛІТЕРАТУРИ
Проведений
Омельчук
Іриною Олександрівною у
6-А
класі.
Тема
уроку:
Володимир
Винниченко. Цікава
історія з життя письменника.
“Федько-халамтдник”.
Зміст твору.
Мета:
познайомити
учнів з такою постаттю в українській
літературі як
Володимир
Винниченко, вміти розповідати цікаві
епізоди з життя
письменника,
вміти проводити паралель між особистим
життям автора
і
сюжетом твору; розвивати навички аналізу
епічного твору
виховувати
усвідомлення найважливіших цінностей
моралі та етики,
що
роблять людину душевно багатою і щедрою
на добро, порядність,
чесність.
Тип
уроку:
урок
засвоєння нових знань.
Обладнання:
підручник, портрет письменника
Підручник:
Українська
література
6 клас Мовчан
Р.В. – К.:
Генеза,
2006.- С. 60-61.
Основні
методи і прийоми:
розповідь вчителя, бесіда.
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА
СХЕМА УРОКУ
І.
Організаційний момент
(1 хв.)
перевірка
готовності учнів до уроку;
ІІ.
Актуалізація опорних знань. (3хв.)
Експрес-опитування.
ІІІ.
Оголошення теми та мети уроку (2хв.)
IV.Пояснення
нового матеріалу. ( 30
хв.)
Слово вчителя
виразне
читання
бесіда
V.
Закріплення нового матеріалу.
Підведення
підсумків уроку (7 хв.)
Рефлексія
оцінювання
VI. Домашнє
завдання (2 хв.)
ХІД
УРОКУ
Етап,
метод, прийом, форма.
Навчальна
ситуація
|
Зміст діяльності вчителя | Зміст діяльності учнів |
І. Організаційний момент | Доброго дня, сідайте будь ласка. | Сідають |
ІІ.
Актуалізація
опорних знань і вмінь учнів.
Експрес-опитування.
|
1.Чи
чули ви коли-небудь про таку людину
як Володимир Винниченко? (якщо чули,
то що саме?)
2.Чи
знаєте ви якісь твори цього письменника?
|
Відповідають
|
ІІІ. Оголошення теми та
мети уроку
|
Сьогодні
на уроці ми з вами познайомимося з
дивовижною постаттю української
літератури — Володимиром Винниченком.
Розглянемо цікаві епізоди його
біографії. Почнемо розглядати його
оповідання „ Федько-халамидник ”.
|
Уважно
слухають
|
IV.Пояснення
нового матеріалу.
Слово
вчителя
виразне
читання
бесіда
V.
Закріплення нового матеріалу.
|
Відкрийте
будь ласка зошити і запишіть сьогоднішнє
число, класна робота, тема нашого уроку
Володимир Винниченко (1880 – 1951 рр.).
Народився
Володимир Кирилович Винниченко 14
(26) липня 1880 року
в
Єлисаветграді, Херсонської губернії
в селянській родині. Помер 6 березня
1951 року.
Як свідчать рідні та близькі, Володимир
Винниченко в дитинстві дуже нагадував
свого ж таки літературного героя –
Федька-халамидника з
однойменного оповідання. Він змалку
звик чинити наперекір загальноприйнятому,
домагатися свого всупереч усіляким
обставинам.„ Наче біс який сидів у хлопцеві! Спокій був його ворогом…”. – ця авторська характеристика Федька-халамидника цілком стосується й самого автора. У спогадах матері письменника є чимало деталей, які повторюють історію Федька-халамидника. „ Сусідських дітей тримав трохи… в терорі, бо був дуже сильний для свого віку й волевий, упертий… Надзвичайно любив волю, повітря, рух. Був гордим, незалежним у вчинках і рішеннях правдолюбцем. У Єлисаветградській гімназії, де В. Винниченко продовжив навчання після закінчення сільської школи, він кинув виклик „ сильним світу цього ”. Національний одяг, українська мова, незалежна поведінка, екстравагантні вчинки стали причиною того, що з першого за знанням учня він перетворюється на „ жахливу дитину ”. Усе це, помножене ще й на індивідуальну вдачу майбутнього письменника, стало причиною ненависті його до будь-яких форм приниження й гноблення. Через конфлікт з адміністрацією Володимир залишає гімназію, а згодом екстерном складає іспити в Златопільській гімназії, причому про знання екзаменованого та його манеру триматися переповідали легенди. Опублікувавши перше оповідання „ Краса і сила ”, яке принесло авторові справжню славу, В. Винниченко отримав визнання в письменницьких колах. У творчості Винниченка особливе місце посідають оповідання для дітей. „ Кумедія з Костем ”, „ Бабусин подарунок ”, „ Федько-халамидник ” – ці та інші твори, попри весь трагізм зображеного, правдиво відтворюють картини життя, близькі та зрозумілі сучасному юному читачеві. В оповіданнях Винниченка душевне очищення часто відбувається через трагедію. Очищення ж передбачає спів страждання, готовність прийняти чужий біль як власний. І, звичайно, розуміння іншого, навіть якщо цей інший – зовсім не такий, як усі. Федько-халамидник те ж не такий, як усі. Він заводій, дитячий «отаман». Федько любить влаштовувати ризиковані розваги, дражнити сусідських хлопців. Скільки в ньому відваги, життєвого азарту, винахідливості та тієї надійності,яка, власне, й робить його ватажком. В оповіданні „ Федько-халамидник ” важлива не тільки напруга подієвої інтриги, а й психологічний сюжет. Кульмінацією є сцена, у якій після пригоди на річці, коли Федько врятував від загибелі хлопчика Толю, батьки карають ні в чому не винного халамидника. Слабкодухий боягузливий Толя хоче перекласти свою провину на Федька – і той ще раз рятує його. Ось як автор малює сцену, в якій один виявляє слабкість духу, а другий великодушність. Винниченко любив показувати своїх персонажів у ризикованих ситуаціях, доводячи кульмінацію до тієї точки, коли починається балансування між життям і смертю. Зараз ми з вами почнемо читати оповідання „ Федько-халамидник ”, а вдома ви продовжете.
А як ви
думаєте до якого роду
літератури відноситься оповідання?
Епосу, лірики чи до драми?
Давайте дізнаємося чому.
Відкриймо підручники на сторінці 61 і
прочитаймо визначення, що ми називаємо
епічним твором.
Давайте запишимо
це у свої зошити:
Епічним
називається твір, у якому про щось
розповідається, описується побут,
історія життя,пригоди та вчинки героїв.
У такому творі використовуються
портрети, пейзажі, діалоги, монологи.
Давайте
прочитаємо що вказано про про
головних і другорядних героїв.
Головний
герой
– образ-персонаж,довкола якого
відбувається основна дія у творі,
найглибше розкривається його характер.
Другорядний герой –
образ-персонаж, який допомагає розкрити
характер головного героя, основний
конфлікт у творі.
Давайте разом пригадаємо:
1.Коли народився Володимир
Винниченко?
2.Де народився Володимир Винниченко? 3.Де навчався письменник? 4.Чому Винниченко був виключений з Єлизаветградської гімназії? 5.Як називалося перше оповідання письменника? 6.В якому оповіданні Володимира Винниченка герой нагадує автора? |
Відкривають
зошити, записують
Уважно
слухають
Читають
виразно по черзі.
До
епосу.
Відкривають
підручник на потрібній сторінці. Один
учень зачитує.
Відкривають
зошити записують
Зачитує
учень. Інші записують у зошити.
|
VI.Рефлексія.
Оцінювання
|
Наш
сьогоднішній урок добігає кінця. Отже,
на цьому уроці ми познайомилися з
цікавим епізодом з життя письменника.
З’ясували які твори належать
Володимирові Винниченкові і що саме
оповідання «Федько-халамидник» є дещо
автобіографічним твором, бо прототипом
героя є сам автор.
Оцінки
отримують ті, хто активно працював на
уроці.
|
слухають
|
Домашнє
завдання
|
Прочитати
оповідання В. Винниченка
«Федько-халамидник».
|
Записують
у щоденники.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар